“Ben masalların gerçek olduğuna inanıyorum” – Italo Calvino

azicik-korkutan-masallar--Front-1AZICIK KORKUTAN MASALLAR – İTALYAN MASALLARI

 Yazan: Italo Calvino – Resimleyen:  Pia Valentinis

Kurtlar, şeytanlar, haydutlar, kötüler…
Azıcık korkutan, azıcık ürperten masallar…
Üzülmeyin, sonunda iyilik, sevgi, akıl kazanıyor…

1923 yılında Küba’da doğan Italo Calvino, İtalyan ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri. Romanları, hikâyeleri tüm dünyada okunan ve çok sevilen Calvino’nun çocuklar için yazdığı hikâyeleri de bütün iyi kitaplar gibi her yaştan okurun ilgisini çekiyor.

Yapı Kredi Yayınları, daha küçük yaş grubu çocuklar için hazırlanmış bol resimli örneklerle İtalyan masallarını yayımlamayı sürdürüyor. Küçüklere Masallar ve Efsunlu Hayvan Masalları‘ndan sonra Azıcık Korkutan Masallar‘ın içinde buluyoruz kendimizi.

Azıcık Korkutan Masallar, yedi ve üzeri yaş grubunda olan çocuklara heyecanlı geceler geçirtecek birbirinden “ürkütücü” altı İtalyan masalından oluşuyor. Masalların adları; “Kurt Amca”, “Korkusuz Genç İrisi”, “Gümüş Burun”, “Bir Kraliçe İle Bir Haydutun Evliliği”, “Floransalı” ve “Ölü Kolu”. Adı üstünde masallar azıcık korkutuyor ama çoğunlukla sonları iyi bitiyor. Eh masal dediğinin sonu da iyi bitmeli zaten değil mi? Kitap, Pia Valentinis’in başarılı çizimleriyle süslenmiş. Okurken resimlerden de gözlerinizi alamıyorsunuz.

Benim oğlum altı yaşında, bu kitap için küçük ama içinde ona uygun olabilecek bir iki masalı bulup (tabii ki önce ben okudum ve onu gerçekten korkutabilecek olanları eledim) korku masalı gecesi düzenledik. Doğrusu o da ben de çok keyif aldık ve çok eğlendik. Hatta ertesi sabah uyanır uyanmaz kitabı getirdi ve sabah hikâyeleri tekrar okuduk.

Azıcık Korkutan Masallar, bizim gibi ara sıra korku hikâyeleri gecesi düzenleyen ve çocuklarına farklı kültürlerden masallar okumak isteyen anne babalar için nefis bir kaynak. Korku hikâyelerinden hoşlanan, maceracı ruhlu, cesur çocuklar için de heyecan dolu harika bir kitap.

 

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları / Doğan Kardeş
Özgün adı: Fiabe da far Paura (Appena appena, non tanto)
Çeviren: Meryem Mine Çilingiroğlu
Editör: Filiz Özdem
Kategori: Çocuk Kitapları
Yaş grubu: 7 yaş ve üzeri
Sayfa sayısı: 100
Ölçü: 14 x 21 cm
Baskı Tarihi: 1. Baskı, Mart 2015
Fiyat: 15.00 TL
Yumuşak kapak.