Marvel Thor vs. Thor

1 Kasım 2013 tarihinde gösterime giren Thor’un ikinci filmi The Dark World ile Güçlü Tanrı’yı tekrar beyaz perdede görme şansına kavuştuk. İskandinav mitolojisi meraklısı biri olarak Marvel Thor’una açıkcası pek hakim olduğumu söyleyemem. Diğer yandan Marvel’dan çıkma, büyük prodüksiyona sahip olan filmleri acaba mitolojideki karakter, mekan vb konulardaki ayrıntıları nasıl ele almışlar diye merakla beklemiyor da değilim. Bu yüzdendir ki, filmin gösterime girdiği gün hemen izledim. Kafamda sürekli ilk filmde dikkate alınmayan ayrıntılar dönerken bunlara yenilerinin eklenmeyeceğini ummak gibi naif duygulara girmemiştim neyse ki. The Dark World’ü de izledikten sonra bir karşılaştırma yazmaya karar verdim. Amacım kesinlikle bir film eleştirisi yazmak değil; sadece bu denli büyük bütçe ile çekilen böyle bir seride, tüm iskeleti üzerine kurulmuş olan mitolojideki  ayrıntıların neden yapılmadığını anlayamadığım örneklerden bazılarını paylaşmak.

Marvel’a serzenişlerin bazıları;

1-Odin’in Tek Gözü:

Odin’in tek gözü olmadığını ve gözünü bilgelik kazanmak uğruna  kaybettiğine “Tanrıların Babası Odin ” yazımda değinmiştim.  Buradaki hikayeden farklı olarak, filme Odin her iki göze sahip olarak başlar. Buz devleri ile yapılan büyük savaşta aldığı yara ile gözünü kaybeder ve bundan sonra da tek gözü kapalı olarak izleriz kendisini. İlk kareden itibaren tek gözü kapalı olsa, bilmeyen izleyicide soru işareti uyandırsa, sonra flashbackle olaya açıklık getirse ya da getirme bırak vazgeçtim en azından  merak yaratmış olsa pek hoş olurdu bence. Bu haliyle “vah vaah bak görüyo musun savaşta gözünden oldu adamcağız” diye üzülen birileri olduğunu pek zannetmiyorum.

2-Buz Devlerinin Kralı:

Önemli karakterlerden Loki ile Thor’un kardeş olmadıklarını aslında Odin’in büyük savaşta Buz Dev kralının oğlu olan Loki’yi alıp Valhalla’ya getirdiği kurgusu Loki’nin gerçekten Buz Devleri soyundan gelmesine değinmesi açısından iyi. Fakat bir konu var ki Marvel’ın neden bu şekilde bir kullanımı tercih ettiğine mantıklı bir sebep bulamadım. Filmde Jotunheim’da buz devlerinin başındaki kralları yani Loki’nin babasının adı LAUFEY. Amma velakin, LAUFEY Loki’nin annesinin ismidir. Babasının ismi ise FARBAUTİ’dir. Yani, madem Buz Devlerin kralını yapacaksın ve Loki’ye bağlayacaksın, neden annesinin ismini kullanıyorsun. Birileri her iki ismi de kendi kendine bir sürü defa söyleyip “yok yaa Farbauti ne biçim isim, Buz kralına Laufey diyoruz” mu dedi?

1

3- Lady Sif:

Gelelim savaşçı Lady Sif’e.  Filmde Thor’un birlikte savaştığı ekürilerinden olan Lady Sif, aslında mitolojide Thor’un karısıdır. Tamam Marvel kurgusunda olmayabilir. Hikayeye bir Midgard’lı ile aşk katmamız lazım,  o yüzden Thor’la Sif’i boşuyoruz; Thor’un aklı da bir Midgard’lıya kaysın denmiş olacak ki, iki filmde de bu şekilde bir kurgu izledik ve sonrasında da izleyeceğiz. Ama o zaman mitolojide Altın Saçlı Sif olarak anılan karakteri kocasından ayırdın, bari saçlarını sarı yap! Diyelim ki; “en azından buna dikkat edilmiş”. Sarışın bir Sif bulmak ya da hali hazırda izlediğimiz Sif’in saçlarını sarıya boyamak ya da sarı peruk takmak prodüksiyonda büyük sıkıntılar yaratmış olsa  gerek. Cevap;  “ee ama çizgi romanda da siyah saçlı ki Sif” ise o zaman hatayı baştan yapmışsın.

sif

4-Mjöllnir:

Thor’un en önemli silahı, çekici Mjöllnir’in yapılışına dair hikayeyi daha önce “Tanrıların En Cesuru Thor” yazımda paylaşmıştım. İlgili anlatımda karakterlerin yaşına dair bir bilgi geçmemekle ile birlikte çocuk yaşta olmadıkları da açıktır. Oysa ki filmde Thor ve Loki ergen halleriyle  Valhalla’nın koridorlarında aşık atarlarken arka planda Mjöllnir, evlerin  salonundaki süs eşyalarına eş bir bakış açısıyla – neyse ki üzerinden dantel olmadan-, göze çarpar. Thor, Mjöllnir ortaklığı,  “artık yaşın geldi al bakalım çekiç senindir”, şeklinde başlamamıştır. Onun yerine elindeki son teknoloji ile yap bir flashback görelim o güzel Mjöllnir’in ortaya çıkış hikayesini de.

5-Heimdall:

Aesir  tanrılarından biri olan Heimdall, mitolojide de filmde olduğu gibi gökkuşağı köprü Bifröst’te konumlanmış yerinden tüm diyarları gözler. Ragnarök’te Gjallarhorn’u üfleyip kıyametin gelişinin uyarıcısı, habercisi olacaktır. Heimdall ışıl ışıl altın giysisi ile parlamaktadır filmde. Zaten bir ışıltı vermişken, keşke minik bir adım daha atıp Heimdall tasvirlerindeki karakteristik özelliği olan  dişlerini de altından yapsalardı da her şey tam olsaydı. Dişler parlıyor o ayrı ama beyazlıktan.

Heimdall

6-Kuzgunlar ve Kurtlar:

Tüm tanrıların babası Odin iki kuzgunu Huginn, Muminn ve iki kurdu Geri, Freki ile betimlenir. Ama gel gör ki, ikinci filmde yakınen gördüğümüz bir sahnede, bir kuzgun geliyor Odin’in eline konuyor Odin bir tedirginlikle kuşa bakıyor ve kuş bir kaç saniye sonra havalanıyor. Onun dışında yok mu? Aslında var ama tahtın iki yanındaki kuzgunları görmek için büyüteçle bakmak gerekebilir. Keşke taht salonundaki yakın çekim sahnelerden bazılarında etrafta uçan kuzgunları görsek ya da Odin tahtı Hlidskjalf’ta oturuken bir kuzgun gelse kulağına diğer diyarlardan getirdiği bilgileri fısıldasa. Böylece sadece filmin posterlerinde yer almamış da olurlar. Bir de tahtın yanında iki de kurt oluverse, zararı yok kurtlara aktif rol verme dursunlar sadece. Neyse..raven

Aslında listem daha uzayıp gidiyor. Asgard’ın savunma ünitelerinde laser cannonların olması, Valhalla’ya uzay gemileriyle saldırı yapılması olayına hiç girmiyorum. Bu gibi konular Marvel’ın kurgusudur kendileri bilir diyorum. Ama saydığım maddeler gibi konularda kendileri bilir demek içimden gelmiyor maalesef.