Satış Rekorları Kıran “Uyumak İsteyen Tavşan” Sonunda Türkçede!

uyumakisteyentavsan_kapakUYUMAK İSTEYEN TAVŞAN

Yazan: Carl-Johan Forssén Ehrlin – Resimleyen:  Irina Maununen

Çocuğunuzu uykuya yatırmakta zorlandığınız ve bunu
sağlayacak bir mucize dilediğiniz oldu mu hiç?

Tüm dünyada satış rekorları kırarak kısa sürede Amazon’un 1 numarasına yerleşen Uyumak İsteyen Tavşan milyonlarca evde, her akşam gerçekleşen yatağa gitme savaşı rutinine son verdi. Artık çocuklar sevgi dolu bir “İyi geceler, tatlı rüyalar” ile huzur içinde mışıl mışıl uykuya dalıyor. Dünyada milyonlarca çocuk bu kitapla uykuya dalıyor.

Zor uyuyan çocuk pek çok anne ve babanın korkulu kâbusudur. Uyku saati geldiğinde bir kitap seçilir, yatağa girilir, kitap okunur, kitap biter ancak küçük canavarınızın gözleri hâlâ kocaman, “Ne yani bir kitap daha okumayacak mıyız?” dercesine size bakmaktadır. Sizin uykunuz gelir, onunki bir türlü gelmez ve bu eziyet saatlerinizi alır, hatta geceler boyu sürer. Çok tanıdık değil mi?

İsveçli psikolog ve dilbilimci Carl-Johan Forssén Ehrlin, bu duruma harika bir çare bulmuş. Dil ve anlatımda uyguladığı psikolojik tekniklerle yazdığı Uyumak İsteyen Tavşan, inanılmaz ama uyumamakta direnen çocukları daha ikinci sayfaya gelmeden mışıl mışıl uyutuyor.

Bizim böyle bir derdimiz olmamasına rağmen yine de kitabı denemek istedim. Ve hikâye saatimiz geldiğinde Uyumak İsteyen Tavşan’ı oğluma okumaya başladım. Doğrusu çok da inanarak girmediğim bu yolculuktan büyük bir şaşkınlıkla çıktım. Çünkü genellikle uykuya dalmak için kitabın biuyumak_istemeyen_tavsan-sf12-13-1tmesini bekleyen oğlum, ikinci sayfanın ortalarına doğru derin bir uykuya dalmıştı bile. Kitabın neden satış rekorları kırdığını böylelikle anlamış oldum.

Kitabın bu denli başarılı olmasında giriş sayfasında anlatılan, ebeveynlere verilen görevler büyük önem taşıyor. Okurken tane tane okumak, belirtilen yerlerde esnemek, italik yazılmış sözcüklerde sakin bir ses tonuyla okumak ve bazı sözcükleri vurgulamak çok önemli. Bu sayede çocuğunuz hikâyenin içine giriveriyor ve tavşan daha uyumadan o çoktan uykuya dalıyor.

Biz henüz kitabın sonuna ulaşamadık. Ama bu kitap sayesinde diğer hikâyeleri de nasıl okumamız gerektiğiyle ilgili yeni bilgilere sahip olduk.

Uyumak İsteyen Tavşan’ın başarısı çok açık. Sonuç, uyku saatinde mışıl mışıl uyuyan çocuklar ve mutlu anne babalar.

Yayınevi: Okuyan Us Yayınları / Okuyan Koala
Özgün adı: The Rabbit Who Wants to Fall Asleep
Çeviren: Selim Yeniçeri
Editör: Petek Halman
Kategori: Çocuk Kitapları
Yaş grubu: 2 yaş ve üzeri
Sayfa sayısı: 28
Ölçü: 19,5 x 27 cm
Baskı Tarihi: 1. Baskı, Nisan 2016
Fiyat: 17,00 TL
Yumuşak kapak.