Seçkin Sarpkaya‘nın “Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar” adlı kitabı Kasım’da raflarda yerini alacak.

 

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü öğretim elemanlarından Okt. Seçkin SARPKAYA’nın 2012-2014 yılları arasında Yrd. Doç. Dr. Pınar FEDAKAR danışmanlığında hazırladığı “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı yüksek lisans tezi birtakım değişiklikler ile “Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar.” adıyla Karakum Yayınevi tarafından Kasım ayı içerisinde yayınlanacaktır. Bu çalışmada Türkiye sahasından derlenip yayınlanmış yaklaşık 5000 masal ve efsane metni kullanılıp bu metinlerde demonik varlıklar incelenmiştir. Kitabın sunum yazısı Prof. Dr. Metin EKİCİ tarafından yazılmıştır. Arka kapak yazısı yazar  Mehmet Berk Yaltırık tarafından yazılmıştır. Kitabın editörlüğünü Ömer ÜNAL yapmıştır.

 

Arka kapak yazısı:

Türk halk inançlarındaki korkutucu figürlerin bilinen örnekleri hayli köklü ve geniş bir konunun görünen yüzüdür. Dışarıdan bakan bir göz bu köklerin mecrasını takip ettikçe, geçtiği coğrafyaları, temas ettiği kültürleri gördükçe karşısına çıkan isimler, tabirler ve hikâyeler karşısında hayranlığı ve ürpertiyi aynı anda yaşayacaktır.

Okuyucu, Seçkin Sarpkaya’nın “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı araştırmasının rehberliğinde insanın hem merak duygusunu hem de korkularını kamçılayacak bu zengin sahayı ziyaret etme olanağı buluyor.

Bu kitap halk bilimi araştırmacıları ve halk bilimi dersi alan öğrenciler kadar Türkiye sahasındaki bir masalın, efsanenin ardına takılıp başka diyarların, uzak ama tanıdık kültürlerin etkisini keşfetmek, masalların ve efsanelerin arasında dolaşmak isteyenlerin, devlerin, perilerin, ejderhaların, cinlerin izinden gidebilecek meraklı okurların, duvarda asılı Şahmaranların, fırtınalı gecelerde kükreyen cadıların, gelinlerin canını çalan alkarılarının hikâyelerini öğrenmek isteyen okurlar için de önemli ve hayli zengin bir araştırma.

Mehmet Berk Yaltırık

“Yedikuleli Mansur”un yazarı